Kategoriler
Kişisel Gelişim

Pozitif Psikolojiye Göre Mutluluğun Formülü Nedir?

Çeyrek asırdır psikoloji bilim dalı; mutluluk, insan potansiyeli ve gelişme bilimi ile ilgili onlarca araştırma üretti. Bu araştırmaların öncüsü Pozitif Psikoloji Hareketi yaşamı değerli kılan şeylerin araştırmasını da yaptı.

Pozitif psikolojinin kurucu babası Martin Seligman; mutluluk , sevinç, heyecan ve memnuniyet gibi olumlu duyguların daha derin duygularla insanı bütünleştirdiğini ifade ediyor.

Bu fikir, olumlu bir açı ve geleceğe yönelik iyimser bir bakış getirdi. En Önemlisi araştırmacılar, mutluluğun istikrarlı ve değişmez bir niteliğe sahip olmadığını, üzerinde çalışılarak geliştirilecek bir kavram olduğunu ortaya koydu.

“Mrs Happy” lakaplı Martin Seligman, psikoloji alanında elde ettiği bulgulara dayanarak mutluluk atölyeleri kurdu. Küçük çaplı birer laboratuvar olan atölyelerde yapılan çalışmalarda “mutlu bir yaşam için gayret etmek bir şeydir, ancak her zaman mutlu olmaya çalışmak gerçekçi değildir” söyleyen Seligman; psikolojik esnekliğin daha fazla mutluluk ve refahın anahtarı olduğunu iddia ediyor.

Örneğin, duygusal deneyime açık olmak ve rahatsızlık olma durumlarını tolere etme yeteneği, daha dolu ve daha anlamlı bir hayata doğru hareket etmemizi sağlayabilir.

Araştırmalar hayatımızdaki koşullara nasıl cevap verdiğimiz mutluluğumuz üzerinde direkt bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Kısa vadede stres, hüzün ve endişenin yaşanması, uzun vadede mutlu olamayacağımız anlamına gelmiyor.

Felsefi olarak mutlu, hedonistik ve eudaimonic olmak üzere iki yol vardır. Hedonistler, mutlu bir yaşam sürmek için zevki en üst düzeye çıkarmayı ve ağrıdan kaçınmamız gerektiğini düşünüyorlar. Bu görüş, insanların iştahını ve arzularını tatmin etmekle ilgili olmakla birlikte genellikle kısa ömürlüdür.

Buna karşılık, eudaimonic yaklaşım; iyilik, adalet, dürüstlük ve cesaretle hayatınızın anlamını ve potansiyelini bulmanız gerektiğini savunuyor.

Sıkıntı yaşamak bizi rahatsız edebilir ve hayatımızda değişiklik yapmak için bizi harekete geçirebilir
Mutluluğu hedonist anlamda görürsek, mutlu olabilmek yeni haz ve deneyimler aramaya devam etmeliyiz. Ayrıca ruh halimizi yüksek tutmak için hoş olmayan ve acı verici duyguları en aza indirmeye çalışmalıyız.

Ancak eudaimonic yaklaşımı ele alırsak; güçlü olduğumuz yönleri kullanarak kendimize daha büyük bir katkıda sağlayabilir, bazen tatsız deneyimler ve duygular yaşasak dahi bunlara karşı direnç göstermeyi öğrenebiliriz.

Yapılan deneysel incelemelere göre mutlu bir yaşama liderlik etmek; zor zamanlardan kaçınmak değil, bu olumsuz koşullarda tecrübe ettiklerimizle hayata karşı bir duruş sergilemekten geçiyor.

Kaynak: https://nediyor.com/pozitif-psikoloji-mutlulugun-formulunu-acikladi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir