Kategoriler
Çocuk Psikolojisi

Çocuklarınızın Merak Duygusunu Tetikleyin

Prof Dr. Üstün Dökmen, Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi Bornova Küçük Şeyler Anaokulu’na sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Öğrencilerle tek tek ilgilenen, onlarla birlikte oyun oynayan, dans eden, şarkı söyleyen, fotoğraf çektiren Dökmen, yaptığı açıklamada okul öncesi çocukların ‘merakı’nın beslenmesi gereği üzerinde durarak, “Çocuklar eğlenerek öğrenmeli, yaşamları boyunca devam edebilecek öğrenme sevgisini kazanabilmeli, planlı sorgulamayı alışkanlık haline getirmelidir” dedi.

Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi”nin Kurucusu Prof. Dr. Üstün Dökmen, İzmir’de uyguladığı ‘suflörsüz’ eğitim ile dikkatleri üzerine çeken Bornova Küçük Şeyler Anaokulu’nda çocuklarla bir araya geldi. Çocukları sınıflarında habersiz ziyaret eden Dökmen sempatik tavırlarıyla hemen arkadaş olduğu öğrencilerle sohbet etti. Okulda her ele alınan projelerden konusu “Kedi” olan çocuklarla konuştu. Kravatının üzerinde kırmızı kravat takmış bir kedi fotoğrafı bulunan Dökmen ilgi odağı oldu. Girdiği sınıflarda işlenen konulara hemen adapte olan Dökmen çocuklarla birlikte İngilizce konuştu, şarkı söyledi, onlarla birlikte dans etti ve fotoğraf çektirdi.

ÇOCUKLAR, MERAKI İLE BESLENMELİ

Dökmen, ziyaret sonrasında anne-babalara ve öğretmenlere seslenerek çocukların ‘merakı’nın beslenmesi gerektiğini söyledi. Dökmen, “Çocukların doğal merakı beslenmelidir, çünkü amaçlı ve yapıcı araştırmayı yönetmek için gerekli davranışlar merakla elde edilir. Çocukların eğlenerek öğrenmeleri, yaşamları boyunca devam edebilecek öğrenme sevgisi kazanabilmeleri, planlı sorgulamayı alışkanlık haline getirebilmelerini hedefleyen bir program uygulanmalıdır” dedi. Dökmen anne babalara, şu önerilerde bulundu:

“Ailelerimize ve topluma da “çocuksu” değerleri ve insani değerleri sunmak gerekir. Çocuklarda doğal değerler vardır: Dürüstlük, gerçekçilik, içtenlik, doğallık, nedenleri sorgulama, araştırma vb… Bu değerlerin korunmasını ve yetişkinlik dönemlerinde de canlı kalması çok önemli. Bunlara sizler çok dikkat etmelisiniz.”

Prof. Dr. Üstün DÖKMEN Kimdir?

Türkiye’nin alanında en sevilen isimlerinden biri olan; psikolog, TV programcısı, eğitimci ve yazar Üstün Dökmen, 1954 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da tamamlayan Dökmen, Ankara Cumhuriyet Lisesinden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra aynı bölümde uygulamalı psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında 1986 yılında doktor, 1988’de doçent, 1995’te ise profesör unvanını alan Dökmen, aynı üniversitede uzun yıllar da öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Bilimsel kitaplarının ve makalelerinin yanı sıra şiir kitapları, romanları ve tiyatro eserleri de bulunan Üstün Dökmen, toplam 8 yıl boyunca TRT’de 94 bölüm Küçük Şeyler programını ve TRT Radyo 3’te opera sanatçısı Murat Akar ile birlikte, gençlere operayı sevdirmeye yönelik ”Biz Kim Opera Kim” adlı programı hazırladı.

Bugüne kadar Avustralya ve çok sayıda Avrupa ülkesinde gurbetçi vatandaşlarımıza maddi karşılığı olmaksızın konferanslar veren, “Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi”nin Kurucusu Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Küçük Şeyler” isimli eseri ile Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2008 yılı Deneme dalındaki ödülüne layık bulundu.

İlgili diğer içeriklere ulaşabilmek için Çocuk Psikolojisi linkine tıklayabilirsiniz.

Kaynak: haberhurriyeti.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir